Europa,  Portugalia

Madera Rabacal- Levada do Risco.

Na Maderze przekonałam się, że szczęście ma kolor zielony a wolność pachnie lasem. Poczułam się beztrosko mając krople deszczu na twarzy.

Do doliny Rabacal dotarliśmy niestety dość późno.

Biegną tu trzy różne szlaki: Levada das 25 Fontes, Levada da Rocha Vermelha i Levada do Risco.

Dochodziła godzina 18-ta więc wybraliśmy Lewadę do Risco. Trochę z obawy, że nie zdarzymy wrócić przed zmrokiem. Zresztą czytałam, że jest to szlak idealny także dla dzieci ( czytaj też dla zmęczonych Nastolatków ).

W przewodniku, jest wzmianka, że to krótka 15 minutowa trasa, to nie do końca tak.

Samochód zostawia się na samej górze i jest jeszcze spory kawałek drogi do pokonania. Żeby dostać się na sam szlak trzeba przejść myślę, że ok 2 km. Jeździ co prawda tam bus, który podwozi ludzi ( opłata chyba 3EUR-o od osoby). Ja wychodzę z takiego założenia, że nie przyjechałam tu, żeby jeździć busem.

Dochodzimy do leśniczówki i obok niej schodząc w dół wchodzimy na szlak.

Trasa należy do jednych z łatwiejszych. Trzeba koniecznie pamiętać o kurtce przeciwdeszczowej i dobrych butach. Jak byliśmy to popadywał drobny deszczyk i  było wilgotno. Trafiały się takie odcinki drogi na których było bardzo ślisko. Na ścieżce nie było praktycznie już nikogo, więc, było w miarę bezpiecznie. O dobrych butach trzeba koniecznie pamiętać.

Po krótkiej wędrówce dochodzimy do przepięknego wodospadu Risco. Widok jest niesamowity.

Po całym dniu intensywnego zwiedzania odczuwa się taki błogi spokój. Szum wody, krople deszczu spływające po twarzy, o czym jeszcze więcej można marzyć.

Cisza spokój i tu nagle „daleko jeszcze ?„ ( jak ja kocham tego swojego Nastolatka 🙂 )

No właśnie, powroty zawsze są gorsze. Resztkami sił, trasą pod górkę dotarliśmy do auta. Po drodze spotkaliśmy bardzo miłe towarzystwo ( pozdrawiamy dwie dziewczyny i chłopaka – niestety nie znamy ich imion). Razem o wiele milej Nam się wracało.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona