Europa,  Portugalia

Madera – Monte (Dalej z górki na pazurki).

Monte zostawiliśmy sobie na koniec naszej przygody z Maderą. Planowaliśmy wjechać na szczyt kolejką linową. Plany pokrzyżowały nam problemy zdrowotne syna (ból brzucha). Więc zdecydowaliśmy się dojechać tam miejskim autobusem przedsiębiorstwa Horarios. Przystanek znajduje się blisko targu we Funchal ( autobus nr 22 ).

Monte przypomina trochę zaczarowany ogród, który skrywa w sobie mnóstwo tajemnic.

W Monte można podziwiać piękne ogrody nie płacąc za bilet. Są oczywiście też i te płatne. My byliśmy dość późno, więc nie udało Nam się ich zobaczyć.

Pomnik ostatniego cesarza Austrii Karola I Habsburga, który zmarł w 1922 roku na Maderze.

Kościół Matki Bożej na Górze ( Nossa Senhora do Monte ). Właśnie tu w XV wieku Matka Boska ukazała się młodej pasterce.

W kaplicy na lewo od nawy głównej stoi skromna czarna metalowa trumna z flagą Habsburgów. Spoczął w niej Karol I. W 2004 roku został ogłoszony świętym przez papieża Jana Pawła II.

Główną atrakcją tej malowniczej miejscowości są tak zwane carros  do cesto, najbardziej nietypowy środek transportu Madery ( wiklinowe sanie )

Trasa zjazdu ma 2 km, ponoć maksymalna prędkość osiągana w czasie jazdy to 10 km/h. W trakcie jazdy, sanki zwalniają i osoby robią zdjęcia, które później można kupić za 10 EUR-o . Sam zjazd jest dość drogi bo za 10 minut szalonej jazdy trzeba zapłacić 30 EUR-o za dwie osoby. Później trzeba jakoś dostać się do Funchal, to kolejny wydatek rzędu 20 EUR-o (taksówka).

Myślę, że przejazd sankami to obowiązkowa atrakcja Madery. My byliśmy zachwyceni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona