Europa,  Litwa

Troki (Trakai) zamek na wyspie. Karaimi najbarwniejsza pozostałość po rządach Księcia Witolda.

W Trokach można się zakochać bez pamięci. Ja już planuję wybrać się tam w okresie Bożego Narodzenia. Na Litwie spędziłam tylko trzy dni i wiem, że muszę tam koniecznie wrócić. A dlaczego? Patrząc na Litwę, Łotwę i Estonię, to Litwie jest całkiem inna, najmniej europejska. Tak sobie myślę że do końca nie wiem czemu została przyjęta do Unii Europejskiej, przecież tak bardzo odstaje.  Nigdzie wcześniej nie wiedziałam takiej ilości starych drewnianych domów pokrytych jeszcze eternitem. Ilości ograniczeń i fotoradarów, do tego bardzo słabe oznakowanie dotyczące dopuszczalnej prędkości, sprawia, że jazda samochodem człowieka zwyczajnie męczy. Rozwój gospodarczy widać, dopiero raczkuje i może w tym tkwi cały urok Litwy.

Troki oddalone są od Wilna niecałe 30 km, warto je odwiedzić przy okazji wizyty w stolicy.

Troki (Litwa).
Troki (Litwa).
Troki (Litwa).
Troki (Litwa).

Karaimi to grupa etniczna używająca jednego z języków tureckich, w Trokach osiedlili się w końcu XIV wieku. Za oficjalną datę osiedlenia się Karaimów w Trokach uważa się 1397-1398 r. Nazwa tego ludu wywodzi się z religii karaimskiej. Religia ta jest oparta na Starym Testamencie i posiada pewne elementy islamu. W Trokach zachował się budynek kultu Karaimów kenesa (w języku karaimskim oznacza świątynię). W 1894 roku zbudowano nową drewnianą kanesę. W latach 1903-1904 została odremontowana i do tej pory jej wygląd zewnętrzny nie uległ zmianie. Kanesę można nie tylko obejrzeć z zewnątrz, ale także można wejść do środka, posłuchać opowieści starego Karaima o historii i religii tego małego narodu.

Miejska zabudowa karaimska – Troki.

Domy Karaimów trockich stoją na zwartym obszarze. Przez długi okres ta część miasta była nazywana Małym Miastem. Od 1441 roku wspólnota karaimska posiada samorząd. Domy Karaimów można bardzo łatwo odróżnić: najczęściej stoją one szczytem z trzema oknami w stronę ulicy. W restauracjach serwujących potrawy karaimskie można spróbować dań narodowych, np.: kibinów lub krupniku przygotowanego według specjalnej receptury. Zapoznać się z tradycjami, kultura etnograficzną  Karaimów można na Wystawie Etnograficznej Karaimów.

Miejska zabudowa karaimska – Troki.
Troki (Litwa).

Troki – zamek na wyspie.

Zamek w Trokach (Litwa).

Chluba Litwy – zamek z końca XIV w. wzniesiony na wyspie na jeziorze Galwe. Jest to jedyny zamek w Europie Wschodniej stojący na wyspie. Sądzi się, że budowę zamku na wyspie rozpoczął Kiejstut w końcu XIV w., zaś budowę zakończył  jego syn Witold na początku XV w.
Po śmierci Wielkiego Księcia Litwy  Witolda w 1430 r. zamek był odwiedzany coraz rzadziej. W wyniku zmian taktyki wojennej oraz na początku XVI w.  po umocnieniu się Wilna rola zamku na wyspie zmalała. Latem 1655 r. w czasie wojny z Rosją i Szwecją po zajęciu Trok przez Kozaków zamek na wyspie został zniszczony.
W 1962 r. zamek na wyspie został przekazany Muzeum Historycznemu w Trokach. Tutaj urządzono ekspozycje, odbywają się wystawy, imprezy historyczno-kulturalne i inne. Miłośników muzyki w sezonie letnim tutaj przyciągają występy Litewskiej Opery Narodowej i Baletu, koncerty zespołów muzyki dawnej.

Zamek w Trokach (Litwa).
Zamek w Trokach (Litwa).

W sezonie letnim ceny biletów wstępu to: 12 EUR-o  bilet normalny, 6 EUR-o bilet ulgowy. Pani sprzedająca bilety w kasie mówi po polsku. Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć około 2 godzin.

Zamek w Trokach (Litwa).
Zamek w Trokach (Litwa).
Zamek w Trokach (Litwa).
Zamek w Trokach (Litwa).

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona