Europa,  Grecja,  Thassos

Theologos (z greckiego „Słowo Boże”) – dawna stolica Thassos.

W Theologos można podziwiać kamienne domy, które w swój magiczny sposób oddają klimat panujący na wyspie. Jest to jedna z najstarszych wiosek na Thassos i została uznana przez grecki rząd za tradycyjną osadę w 1979 r. Ze względu na wspaniałą architekturę.

Z powodu tej decyzji wiele osób nie było w stanie odrestaurować swoich domów, dlatego sprzedali je obcokrajowcom, Niemcom i Anglikom, którzy zamienili je w piękne lokale. Dziś te malownicze rezydencje i pięknie pomalowane domy stanowią wyjątkowy aspekt tej wioski.

Theologos słynie z jedzenia, a jedną z jego specjalności jest porwana koza. Dostępne są również tawerny, kawiarnie i pokoje do wynajęcia.  W czerwcu każdego roku w tej wiosce odbywa się ciekawy i piękny pokaz tradycyjnego lokalnego ślubu ( słynie ze swojej autentyczności ). W tym regionie archeolodzy odkryli pozostałości dawnej prehistorycznej osady. (*Źródło: www.greeka.com )

Miejsce to przyciąga wielu turystów nie tylko z powodu bogatej historii. Spektakularne położenie i naturalne piękno sprawiają, że chce się tu zostać na zawsze.

Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.

Pierwsze pisemne wzmianki dotyczące Theologos pochodzą z 1287 roku. W zeznaniu cesarza bizantyjskiego Andronikosa II Palaiologosa wspomniano, że klasztor Filotheou na Górze Athos był uzależniony od wioski (stoi do dzisiaj). Swoje imię wioska otrzymała na cześć świętego Jana Ewangelisty, który w Grecji nosi przydomek „Teolog”. Później stała się stolicą administracyjną Thassos i pozostała nią do czasów osmańskich.

Turcy osmańscy osiedlili się w Theologos w latach 1479–1538. Od tego czasu zaczął się rozkwit i wioska liczyła już dwie osady „Górne i Dolne Miasto”, z dwiema parafiami i dwiema szkołami. Mieszkańcy utrzymywali bardzo bliskie związki z nadmorskimi osadami Potos i Astris, gdzie posiadali ziemię. 30 marca 1813 r. Obszar ten został przyznany gubernatorowi Mehmetowi Ali Paszy z Egiptu, który kochał wyspę Thassos.

Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.

Theologos przeszedł szybki rozwój w tym okresie, a ponieważ został obdarzony Ali Paszy, zachował swoją względną autonomię i był zarządzany przez lokalnego lidera, swego rodzaju premiera – Bassa Tsorbatzisa, Chatzistamati, Hatzigeorgio i Hatzigiannis, wśród największych z nich .

Wódz Hatzigeorgio stał się symbolem wioski, ogłaszając rewolucję i odpychając tureckie okręty wojenne od Psary. Jednak ostateczne zwolnienie obszaru z obcych rządów z powrotem do Greków nastąpiło dopiero 18 października 1912 r. Po wielu latach krwawych walk.

Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.

We współczesnej historii Theologos został ogłoszony kulturalną stolicą Thassos w 1979 roku ze względu na pozostanie jako tradycyjna osada. Odwiedzający mogą zwiedzić wioskę, idąc brukowaną główną drogą, która biegnie przez wieś, odwiedzić muzeum folkloru z licznymi ważnymi eksponatami odzieży ludowej, narzędzi i architektury oraz odwiedzić dom płodnego pisarza Vassilisa Vassilikosa Thasitisa.

Na każdym kroku zwiedzający odczuwa niewiarygodny wpływ wieków historii, które wytrzymała obecna wioska i których przypomnienia można znaleźć na każdym rogu. Na przykład łukowaty most – w stylu architektury kontynentalnej Europy – na obrzeżach wioski oraz kościoły Agia Paraskevi i Agios Dimitrios (zbudowane w 1803 r.) Z imponującym i bogato rzeźbionym ikonostasem.

Podobne rzeźby można zobaczyć w małych kaplicach Panagouda i Archangelos. Ten wyjątkowy bizantyjski styl dominuje na obszarze z 1430 r. I jest unikalny we wschodniej Macedonii i Tracji, regionie, w którym znajduje się Thassos.

Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.

W tawernach w całej wiosce można delektować się wyjątkowymi tradycyjnymi, lokalnymi produktami, z miodem Thassos i tradycyjnymi słodyczami i ciastkami, typowymi potrawami weselnymi i przekąskami dla własnego serca. Inne kulinarne przysmaki, którymi można się delektować, to pyszna jagnięcina pieczona na rożnie – przepyszna, lokalna specjalność, którą oferuje każda tawerna i którą z całego serca polecam.

Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.
Theologos – Thassos.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona