Europa,  Grecja,  Thassos

Panagia jedna z najbardziej malowniczych i fotogenicznych wiosek na wyspie Thassos.

Położona zaledwie 10 km od stolicy wyspy, wbudowana w zbocze góry Panagia swoją nazwę zawdzięcza Matce Boskiej.

Większość greckich kościołów poświęconych Dziewicy Maryi nazywa się Panagia. Standardowe chrześcijańskie określenie „Najświętszej Marii Panny” jest rzadko używane na prawosławnym Wschodzie, ponieważ Maryja jest uważana za najświętszą ze wszystkich istot ludzkich i dlatego ma wyższy status niż Święci.

Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.

Wioska przyciąga wielu turystów, jedni przyjeżdżają tu tylko na jeden dzień, inni chcą spędzić tu cały swój urlop. Najlepiej jednak wybrać się tu z samego rana, wtedy o wiele łatwiej można znaleźć miejsce do parkowania.

Kręte wąskie uliczki nie przystosowane są do ruchu samochodowego – choć kiedyś były absolutnie idealne dla mułów i osłów! Właśnie dlatego Panagia to wioska, którą najlepiej jest zwiedzać pieszo.

Panagia jest bardzo malowniczą wioską. Możemy tu podziwiać tradycyjne kamienne domy z pięknymi szarymi dachami. Kręte uliczki wyłożone miejscową szarą płytą idealnie kontrastują z białymi domkami.

Niesamowite wrażenie sprawia widok i szum wody, która spływa pomiędzy domami wpadając wprost do fontann znajdujących się na placu nieopodal kościoła.

Panagia – Thassos.

Plac wiejski jest centralnym punktem całej wioski, rano, po południu i wieczorem, latem i zimą, miejscowi i goście gromadzą się w kawiarniach i barach wokół fontann, pijąc produkowane lokalnie ouzo, zwane Tsipouro.

Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.

Panagia to centrum obchodów karnawału Dionizosa, boga wina, kobiet i powszechnego chowu. Przygotowania do karnawału rozpoczynają się już na wiele, wiele tygodni wcześniej, jak tylko skończy się Święto Trzech Króli.

Karnawałowe parady i występy są prezentowane zarówno miejscowej ludności, jak i turystom w ostatni poniedziałek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Dla niektórych odwiedzających Panagię po raz pierwszy, parady, tańce, występy i sposób, w jaki je odgrywają, mogą wydawać się szokujące, ale ostatecznie wszyscy dobrze się bawią i biorą udział w spektaklach wraz z miejscową ludnością, śpiewając i tańcząc na wiejskim placu i wokół ulic.

W dniu samego karnawału restauracje oferują najsmaczniejsze dania mięsne setkom odwiedzających, którzy przybywają na tę słynną i świąteczną okazję ).

Panagia – Thassos.

15 sierpnia w całej Grecji obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jest to dla Greków drugi najważniejszy dzień w roku, zaraz po Wielkanocy.

W wiosce odbywa się wielka uroczystość, tak duża, że ​​wokół wioski obwodnica Thassos jest zamknięta, a do Panagii można dostać się tylko pieszo, czasem trzeba parkować nawet kilometr dalej.

Ludzie wypełniają główny kościół wioski, nazwany imieniem świętego patrona, podczas gdy liczni odwiedzający, zarówno Grecy, jak i cudzoziemcy, przychodzą do kościoła, aby złożyć hołd i otrzymać błogosławieństwo świętego.

Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.

Głównym zabytkiem wioski jest wybudowany w 1831 roku kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny – Panagia.

Nieopodal kościoła znajduje się Plac Trzech Źródeł. Naturalne źródła zapewniają wiosce czystą wodę. Rozbijają się na obrzeżach wioski, biegną wzdłuż wąskich uliczek.

My podążaliśmy szlakiem wody spływającej w dół. 

Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona