Europa,  Grecja,  Thassos

Palataki – „Mały Pałac” na greckiej wyspie Thassos

Ponad portem Limenaria, na szczycie wzgórza, stoi imponujący „Palataki” („Mały Pałac”), który wydaje się być wyjęty z bajki.

Jest to budynek zaprojektowany przez światowej sławy włoskiego architekta Arigoniego na początku XX wieku i był wykorzystywany jako siedziba niemieckiej firmy Speidel, która wówczas prowadziła kopalnie.

Budynek zwany „palati” (pałac) znajduje się na szczycie „Vathilimenari”. Został zbudowany w latach 1903-1905 przez niemieckiego biznesmena F. Speidela i stał się nie tylko jego rezydencją, ale także siedzibą główną (Building Building-Center) w której zarządzał pracą w kopalni.

Budynek ma dwa piętra z piwnicą i strychem. Jest przykładem wpływu jaki miała na architekturę zachodnia kultura. Budynek stoi w naturalnym miejscu i kolorystycznie pasuje do otaczającego go środowiska. Niebieskie okna jak morze, żółte ściany i czerwone płytki jak skały i klify dookoła.

Palati (Palataki) – Thassos.
Palati (Palataki) – Thassos.

Na początku XX wieku niemiecka firma wydobywcza Spiedel dostała pozwolenie od Turków na wydobywanie cynku ołowiu i srebra, Materiały po wydobyciu i posortowaniu podlegały obróbce cieplnej w piecach. Końcowym produktem był tlenek cynku i tlenek ołowiu, który miał potem duży wpływ na przemysł metalurgiczny i farmaceutyczny.

Podczas wojen bałkańskich, kopalnie wstrzymały wydobycie (1913) a po I Wojnie Światowej zostały wcielone razem z wyspą Thassos pod wpływy Greckie.

Po 1920 roku niemiecka firma Spiedel przekazała prawa do eksploatowania kopalń belgijskiej firmie „Socjete Hellenique Merallurgique et Miniere”. Natychmiast wznowiono wydobycie surowców na dużą skalę, budując nowoczesny system wydobywania cynku i ołowiu za pomocą systemu Waelt. Używali do tego ruchomych piecy na plaży w Limenarii, która otrzymała nazwę Metalia.

Palati (Palataki) – Thassos.

W 1930 roku przemysł metalurgiczny zatrzymał się w Limenarii z powodu Wielkiego Kryzysu Gospodarczego i spadku ceny metali.

Na początku lat 50-tych firma Vielle Montagne rozpoczęła produkcję żelaza w większym obszarze Koumaria and Koupanadas z wydobywaniem zewnętrznym. Załadunek i wysyłka surowców była wykonywana z plaży Metalia w Limenarii a kupcem była niemiecka firma KRUPP.

Pozostałości po kopalniach – Thassos.
Pozostałości po kopalniach – Thassos.
Pozostałości po kopalniach – Thassos.
Plaża Metalia – Thassos.

Od 1962 wszystkie kopalnie zostały zamknięte z powodu odkrycia łatwiejszych i tańszych sposobów wydobywania żelaza w Afryce i Ameryce Południowej.

Warto wspomnieć, ze na Thassos odkryto pierwszą podziemną kopalnię ochry w Europie.

Wyspa w dawnych czasach była znana jako centrum kopalni. Wiemy to z historycznych zapisków Irodotosa i Stravona. Wydobywano tu takie metale jak żelazo, ołów, miedź, srebro a także marmur na początku VIII wieku.

Limenaria – Thassos.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona