Europa,  Grecja,  Thassos

Kazaviti – górska wioska na malowniczej wyspie Thassos.

Kazaviti – Thassos.

Większość wiosek na „Szmaragdowej Wyspie” Thassos znajduje się na zboczach gór, w otoczeniu drzew sosnowych. Ludzie budowali kiedyś domy wysoko w górach w obawie przed piratami. Z góry łatwiej jest dostrzec niebezpieczeństwo.

Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat panujący na Thassos polecam własnie wybrać się do takiej małej górskiej wioski jak Kazaviti.

Aby się tam dostać, najpierw musisz dojechać do miejscowości Prinos,. Z Limenarii do Prinos jest 22 km, z Thassos 17 km. W Prinos na rozjeździe (w kształcie litery Y) należy skręcić w krętą, wąską drogę.

Pierwszą wioskę, Mikro Kazaviti (Small Kazaviti), spotkasz na końcu wąskiej doliny, pośród wzgórz. Swoją nazwę wzięła od łacińskich słów casa = house i vitus = wine. W ten sposób wieś stała się „domem wina” – i nie bez powodu.

Kazaviti – Thassos.
Kazaviti – Thassos.
Kazaviti – Thassos.
Kazaviti – Thassos.

Urocze ceglane domy wznoszą się na zboczach wzgórz w otoczeniu pięknej zieleni. Widoki nieziemskie, ma się wrażenie, że wyrastają ze skał.

Kontynuując zwiedzanie górskich wiosek, można bez trudu przejść pieszo do następnej wioski, Megalo Kazaviti (Large Kazaviti), ponieważ odległość między dwiema wioskami wynosi zaledwie pół kilometra.

Uwielbiam takie małe, klimatyczne wioski. Zawsze podpatruję jak żyją ludzie, jak mieszkają. Kazaviti jest bardzo urokliwe, ceglane domki z drewnianymi balkonami, pięknie zdobione drzwi.

Donice obsadzone kwiatami, starannie wypielęgnowane, fioletowe hortensje i różowe oleandry kontrastują z białymi domami. Słoneczko świeci, kot śpi, nie zwraca nawet na Nas uwagi. Czas wolno płynie.

Kazaviti – Thassos.
Kazaviti – Thassos.
Kazaviti – Thassos.
Kazaviti – Thassos.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona