Europa,  Grecja,  Thassos

Thassos (Grecja) – „Szmaragdowa Wyspa”: ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje.

Thassos jest dziś znane jako „Szmaragdowa Wyspa” to zasługa bujnej roślinność i pięknych lasów. Jednak w starożytnej Grecji wyspa była znana jako „Ateny Północy” i cieszyła się ogromną renomą. Bogata w minerały i zasoby naturalne oraz strategicznie położona na głównym szlaku handlowym łączącym Anatolię z środkową Grecją i dalej, sprawiało, że wyspa była pożądana przez wszystkie wielkie mocarstwa starożytności.

Thassos to niekończące się słońce i wspaniałe plaże, które rok po roku przyciągają turystów. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy, że Thassos to coś więcej niż letni cel podróży … to całoroczna wyspa! Jest to grecka wyspa, którą możesz odwiedzić o każdej porze roku.

Thassos – Grecja.

Grecja jest wyjątkowa, zachowuje coś własnego, coś autentycznego. Wyspa Thassos zachowała ducha Grecji bardziej niż niektóre inne wyspy, które stały się podobne do innych nowoczesnych, światowej klasy kurortów.

Thassos jest znane jako „Zielona Wyspa” lub „Pływający Las”. Wspomina się o nim w pismach Herodota jako o zielonej wyspie. W latach 90. wyspa została pochłonięta przez 3 pożary 3 lata z rzędu. Ponad połowa wyspy została doszczętnie spalona. Mówi się, że przed pożarem na całej linii brzegowej wyspy rosły sosny. Niestety teraz zobaczysz niską roślinność prawie w całej zachodniej części wyspy, podczas gdy wschodnia jest nadal zielona. A w 2016 roku Thassos doświadczyła kolejnego wielkiego pożaru. Większość lasu wysoko na wzgórzach została spalona.

Thassos – Grecja.

Jak się tu dostać ?

Thassos nie posiada własnego lotniska, ale jest obsługiwany przez dwa międzynarodowe lotniska na pobliskim kontynencie. Oba lotniska są połączone z portami promowymi doskonałą siecią dróg i autostrad, dzięki czemu podróż po wylądowaniu jest bardzo łatwa.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Kavali „Aleksander Wielki” (KVA). Jest to małe letnisko i oferuje tylko kilka bezpośrednich lotów. Duży plus, że dojazd z lotniska na prom w Keramoti zajmuje zaledwie 15 minut jazdy samochodem. Przeprawa promem trwa około 40 minut.

Międzynarodowe lotnisko w Salonikach „Macedonia” (SKG) znajduje się o wiele dalej, aby dotrzeć do portu w Kavali trzeba poświęcić około 2 godzin jazdy samochodem. 2 godzin 30 minut, zajmie dotarcie do portu promowego w Keramoti. Jest to większe lotnisko od tego w Kavali i oferuje znacznie więcej opcji lotów.

Prom płynący do Thassos.
Prom płynący do Thassos.

Lokalne smaki i marmur światowej klasy.

Niektóre z pysznych produktów wyspy można znaleźć w supermarketach i greckich sklepach specjalistycznych na całym świecie. Inne są robione wyłącznie do lokalnego spożycia i można je znaleźć tylko na wyspie.

Produkty spożywcze i napoje wytwarzane na Thassos są wytwarzane tradycyjnymi metodami. Świetnie smakują i są bardzo zdrowe.

Thassos obfituje w drzewa oliwne, które stanowią dużą część stylu życia na wyspie. Produkcja oliwy z oliwek zapewniała dochód wielu pokoleniom .

Na Thassos drzewo oliwne jest uważane za drzewo błogosławione i żadne z nich nie może zostać zmarnowane. Jej owoce, oliwka, są jadalne i wykorzystywane do produkcji oliwy z oliwek. Liście są używane jako pokarm dla zwierząt i inwentarza żywego. Drewno jest używane do ogrzewania domów zimą, a w rękach rzeźbiarzy z drewna jest robione z pięknych dzieł sztuki.

Thassos produkuje to, co miejscowi nazywają „nieskręconą” oliwką, wyraźną pomarszczoną czarną oliwkę, która nosi nazwę „Thassian Throuba Olive”. Oliwki Throuba są średniej wielkości i bardzo wysokiej jakości, używane do produkcji oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia o bardzo niskiej kwasowości. Niższe poziomy kwasowości w oliwie z oliwek skutkują lepszą jakością, kolorem, aromatem i smakiem, nadając oliwie z oliwek Thassos jej doskonałe właściwości.

Oliwa z oliwek i oliwki są dostępne w wielu różnych odmianach i opakowaniach. Obejmuje to butelki oliwy z oliwek wzbogacone lokalnymi ziołami, które można zobaczyć na dnie butelki. Zioła te nadają olejkowi wyjątkowy aromat i poprawiają jego smak, dzięki czemu doskonale nadaje się do sałatek i innych potraw.

Miejscowi uwielbiają produkować mocny i smaczny trunek o nazwie „tsipouro”. Po zbiorach winogron na wyspie pod koniec października i na początku listopada do produkcji tego tradycyjnie cenionego napoju zostają uruchomione duże garnki. Niektóre dodatki smakowe, takie jak anyż i owoce, nadają niepowtarzalny łagodny i owocowy smak. Jest to napój wybierany przez wielu miejscowych, ponieważ jest wykonany z całkowicie naturalnych składników i nie zawiera żadnych chemikaliów, dzięki czemu kac i inne złe skutki uboczne praktycznie nie istnieją.

Tsipouro przypomina ouzo, tradycyjny grecki napój znany większości ludzi. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że tsipouro jest całkowicie naturalnym produktem z destylowanych winogron, podczas gdy ouzo to destylowany alkohol zawierający chemikalia. Smak tsipouro jest zwykle łagodniejszy i bardziej aromatyczny niż ouzo, ale oba można pić w dobrym towarzystwie.

Greckie przysmaki.

Co warto zobaczyć na Thassos. Najciekawsze miejsca, atrakcje na „Szmaragdowej Wyspie”.

Z tradycyjnych wiosek polecam wioskę Panagia i Theologos. Limenaria to bardzo ciekawe miejsce nie tylko na zakupy, ale także jako atrakcja turystyczna ze względu na swoje położenie. Koniecznie trzeba zobaczyć Klasztor Michała Archanioła. Jeśli lubisz tradycyjne wioski, z wyjątkiem Panagii i Theologos, powinieneś również odwiedzić górską wioskę Kazaviti. Wieczorem polecamy wizytę w Limenas i spacer po starym porcie.

Jeśli masz małe dzieci i lubisz piaszczyste plaże, proponujemy odwiedzić Paradise Beach, Pachis, Zatokę Alyki.

Mówią, że Bóg był bardzo hojny, gdy nadał Thassos jego naturę. Jednym z najpiękniejszych darów natury jest naturalny basen w skale – Giola. Basen znajduje się tuż przy morzu. Kolor wody jest krystalicznie czysty i przezroczysty, jasnozielony lub ciemnozielony. Barwa wody jest szczególnie widoczna dzięki kontrastowi z ciemnoniebieską wodą morską. Basen jest wypełniony skałami z morza, więc jest w nim słona woda. Ciekawie jest, gdy widzisz zalany falami basen. Woda w nim jest zawsze cieplejsza w porównaniu do morza, dzięki czemu przyjemniej się w nim kąpać. Według legendy Giola reprezentuje oko Zeusa, które nadzorowało jego kochankę. Według innej legendy Zeus stworzył Giolę dla Afrodyty do kąpieli w niej, więc Giola jest również nazywana „Łzami Afrodyty”.

1. Theologos ( z greckiego „Słowo Boże”) – dawna stolica Thassos.

Kamienne domki w Theologos – Thassos.

W Theologos można podziwiać kamienne domy, które w swój magiczny sposób oddają klimat panujący na wyspie. Jest to jedna z najstarszych wiosek na Thassos i została uznana przez grecki rząd za tradycyjną osadę w 1979 r.

Pierwsze pisemne wzmianki dotyczące Theologos pochodzą z 1287 roku. W zeznaniu cesarza bizantyjskiego Andronikosa II Palaiologosa wspomniano, że klasztor Filotheou na Górze Athos był uzależniony od wioski (stoi do dzisiaj). Swoje imię wioska otrzymała na cześć świętego Jana Ewangelisty, który w Grecji nosi przydomek „Teolog”. Później stała się stolicą administracyjną Thassos i pozostała nią do czasów osmańskich.

Turcy osmańscy osiedlili się w Theologos w latach 1479–1538. Od tego czasu zaczął się rozkwit i wioska liczyła już dwie osady „Górne i Dolne Miasto”, z dwiema parafiami i dwiema szkołami. Mieszkańcy utrzymywali bardzo bliskie związki z nadmorskimi osadami Potos i Astris, gdzie posiadali ziemię. 30 marca 1813 r. Obszar ten został przyznany gubernatorowi Mehmetowi Ali Paszy z Egiptu, który kochał wyspę Thassos.

Theologos – Thassos.

2. Klasztor Archanioła Michała – Thassos.

Klasztor Archanioła Michała – Thassos.

Thassos ma 3 klasztory i ponad 60 kościołów, dużych i małych. Każda wieś ma co najmniej jeden kościół, który jest używany do niedzielnej liturgii. Reszta licznych kościołów na wyspie jest niewielka i porozrzucana na zboczach wzgórz i szczytach górskich, w lasach i gajach oliwnych oraz wzdłuż wybrzeża. Są to miejsca, w których można udać się na modlitwę, zapalić świecę i znaleźć spokój pośród pięknych Boskich dzieł natury.

Klasztor Archanioła Michała znajduje się w malowniczej scenerii na szczycie skalistego klifu między wioskami Astris i Alyki.

Jest to jeden z niewielu pozostałych klasztorów założonych przez mnichów z góry Athos.

Istnieje kilka legend mówiących o stworzeniu klasztoru. Jedną z najbardziej znanych legend mówi, że pod ziemią, głęboko pod pod skałą klasztoru płynie strumień świętej wody.

Klasztor Archanioła Michała – Thassos.

Cudowna Woda Święcona.

W 1090 r. Mnich o imieniu Święty Łukasz przybył w te okolice, aby znaleźć swój wewnętrzny spokój i wylądował w wiosce Theologos. Zbudował mały kościół ku czci świętego Jana Teologa, od którego pochodzi nazwa wsi. Wkrótce potem wioska zapełniła się ludźmi, więc mnich, chcąc znów znaleźć pokój, uciekł z Theologos w rejon „Głębokiej Potamii”, gdzie dziś stoi Klasztor Archanioła.

Według legendy sam Archanioł ukazał się św. Łukaszowi i powiedział mu, że umrze za trzy lata. Na znak swojej obecności przed mnichem mówi się, że Archanioł uderzył laską w skałę, gdzie zaczęła wylewać się woda święcona o niewiarygodnych mocach leczniczych. Następnie kazał mnichowi zbudować mały kościół na jego cześć. Ogromne rzesze ludzi gromadziły się później w tym miejscu, by leczyć i czcić.

W następnych latach Turcy osmańscy zajęli Konstantynopol (dziś znany jako Stambuł), a następnie najechali i zajęli wyspę Thassos. Pomimo zastraszania rządów Imperium Osmańskiego, prawosławni chrześcijanie nadal odwiedzają kościół Archanioła Michała w dużej liczbie.

Zaczęły się krążyć pogłoski o tym, że wielu ludzi uzdrawia woda święcona pochodząca ze źródła. Zaniepokoiło to Turków, nakazali oni zanieczyścić źródło. Mówi się, że woda przestała wylewać się ze źródła, gdy tylko osmański niewierzący chciał ją zanieczyścić. Co ciekawe, uderzył go piorun i zmarł nim nastała wiosna.

Następnego dnia Archanioł ukazał się kapłanowi parafii, ojcu Dimitrisowi i jego wyznawcom. Objawił im nowe źródło, z którego wypływała woda święcona, znajdujące się w jaskini pod klasztorem. Wszyscy obecni udali się dokładnie tam, gdzie instruował Archanioł i weszli do klęczącej jaskini, dlatego miejsce to zawsze nazywano „kolanami”.

Legenda głosi, że każdy, kto schodzi z jaskini i pije cudowną wodę, zostanie uzdrowiony. 

Klasztor Archanioła Michała – Thassos.

Cuda Archanioła Michała.

Każdego roku Klasztor odwiedzają tysiące wiernych. Jedni szukają pocieszenia inni modlą się o uzdrowienie.

Cuda, o których mówiono, że miały tu miejsce, uczyniły klasztor znanym miejscem religijnym i świętym w całej Grecji.

„17 maja 1992 r. Nasza mała dziewczynka Athanasia spadła z dachu o wysokości 4 metrów. Natychmiast przewieziono ją do centralnego szpitala w Salonikach w stanie bardzo ciężkim. Podczas transportu dziecko mocno trzymało ikonę Archanioł Michał, który był na broszce na ubraniach. Lekarze twierdzili, że nie ma nadziei na przeżycie dziecka. Nagle dziecko zaczęło rozumieć i uporczywie prosiło o ikonę anioła, który był zdjęte z niej przez lekarzy. Dosłownie poczuła obecność archanioła w pokoju i zaczęła mówić do nas: „Nie zamykaj drzwi. Niech archanioł zostanie tutaj, chcę go przy sobie”. Dziecko mogło go zobaczyć, a my nie. Nasza córka została cudownie uzdrowiona i przeżyła prawie pewną śmierć. Teraz czuje się doskonale i przybyliśmy, aby podziękować Archaniołowi za ten wielki dar życia i uzdrowienia ”. Pani Maria Ignatiadou z Salonik, Grecja’

3. Panagia jedna z najbardziej malowniczych i fotogenicznych wiosek na wyspie Thassos.

Panagia – Thassos.

Położona zaledwie 10 km od stolicy wyspy, wbudowana w zbocze góry Panagia swoją nazwę zawdzięcza Matce Boskiej.

Większość greckich kościołów poświęconych Dziewicy Maryi nazywa się Panagia. Standardowe chrześcijańskie określenie „Najświętszej Marii Panny” jest rzadko używane na prawosławnym Wschodzie, ponieważ Maryja jest uważana za najświętszą ze wszystkich istot ludzkich i dlatego ma wyższy status niż Święci.

Panagia – Thassos.

Wioska przyciąga wielu turystów, jedni przyjeżdżają tu tylko na jeden dzień, inni chcą spędzić tu cały swój urlop. Najlepiej jednak wybrać się tu z samego rana, wtedy o wiele łatwiej można znaleźć miejsce do parkowania.

Kręte wąskie uliczki nie przystosowane są do ruchu samochodowego – choć kiedyś były absolutnie idealne dla mułów i osłów! Właśnie dlatego Panagia to wioska, którą najlepiej jest zwiedzać pieszo.

Panagia jest bardzo malowniczą wioską. Możemy tu podziwiać tradycyjne kamienne domy z pięknymi szarymi dachami. Kręte uliczki wyłożone miejscową szarą płytą idealnie kontrastują z białymi domkami.

Niesamowite wrażenie sprawia widok i szum wody, która spływa pomiędzy domami wpadając wprost do fontann znajdujących się na placu nieopodal kościoła.

Panagia – Thassos.
Panagia – Thassos.

Panagia to centrum obchodów karnawału Dionizosa, boga wina, kobiet i powszechnego chowu. Przygotowania do karnawału rozpoczynają się już na wiele, wiele tygodni wcześniej, jak tylko skończy się Święto Trzech Króli.

Karnawałowe parady i występy są prezentowane zarówno miejscowej ludności, jak i turystom w ostatni poniedziałek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Dla niektórych odwiedzających Panagię po raz pierwszy, parady, tańce, występy i sposób, w jaki je odgrywają, mogą wydawać się szokujące, ale ostatecznie wszyscy dobrze się bawią i biorą udział w spektaklach wraz z miejscową ludnością, śpiewając i tańcząc na wiejskim placu i wokół ulic.

W dniu samego karnawału restauracje oferują najsmaczniejsze dania mięsne setkom odwiedzających, którzy przybywają na tę słynną i świąteczną okazję.

Panagia – Thassos.

5 sierpnia w całej Grecji obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jest to dla Greków drugi najważniejszy dzień w roku, zaraz po Wielkanocy.

W wiosce odbywa się wielka uroczystość, tak duża, że ​​wokół wioski obwodnica Thassos jest zamknięta, a do Panagii można dostać się tylko pieszo, czasem trzeba parkować nawet kilometr dalej.

Ludzie wypełniają główny kościół wioski, nazwany imieniem świętego patrona, podczas gdy liczni odwiedzający, zarówno Grecy, jak i cudzoziemcy, przychodzą do kościoła, aby złożyć hołd i otrzymać błogosławieństwo świętego.

Głównym zabytkiem wioski jest wybudowany w 1831 roku kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny.

Nieopodal kościoła znajduje się Plac Trzech Źródeł. Naturalne źródła zapewniają wiosce czystą wodę. Rozbijają się na obrzeżach wioski, biegną wzdłuż wąskich uliczek.

Panagia – Thassos.

4. Skala Kallirachis malownicza wioska rybacka – Thassos.

Skala Kallirachis – Thassos.

Skala Kallirachi znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy, feruje niezwykły widok na kontynentalną Grecję i góry zarówno Kavali, jak i Agios Oros. To fantastyczne miejsce do wędkowania dla miłośników tego sportu, a także idealne miejsce dla tych, którzy wolą spokojny i relaksujący czas z dala od zgiełku innych większych miast i kurortów.

Klimat na tym obszarze jest wspaniały, z bardzo małą wilgotnością i niezliczonymi plażami o różnych kształtach i rozmiarach wzdłuż rozległej linii brzegowej.

Pierwotnie miejscowi rybacy budowali tu swoje chaty, dosłownie na plaży, aby chronić swoje łodzie i sprzęt rybacki. Później chaty te stawały się coraz większe i okazalsze, a rybacy zaczęli w nich mieszkać, zapewniając im i ich rodzinom stałe mieszkania, tym samym ustanawiając początki nadmorskiej wioski, która powoli rozrastała się wzdłuż wybrzeża i wzdłuż głównej obwodnicy wyspy, tzw. podwaliny dzisiejszej małej, typowej greckiej wioski rybackiej na wyspie.

Skala Kallirachis – Thassos.

Każdy zachód słońca jest tu dziełem sztuki, pełnym cudownych kolorów, które tylko natura potrafi po mistrzowsku stworzyć. 

W miesiącach letnich, od początku lipca do końca sierpnia, odbywają się liczne imprezy kulturalne, głównie na terenie portu, których kulminacją jest „Święto Sardynii 14, 15 i 16 sierpnia.

Skala Kallirachis – Thassos.

5. Kazaviti – górska wioska na malowniczej wyspie Thassos.

Kazaviti – Thassos,

Większość wiosek na „Szmaragdowej Wyspie” Thassos znajduje się na zboczach gór, w otoczeniu drzew sosnowych. Ludzie budowali kiedyś domy wysoko w górach w obawie przed piratami. Z góry łatwiej jest dostrzec niebezpieczeństwo.

Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat panujący na Thassos polecam własnie wybrać się do takiej małej górskiej wioski jak Kazaviti.

Aby się tam dostać, najpierw musisz dojechać do miejscowości Prinos,. Z Limenarii do Prinos jest 22 km, z Thassos 17 km. W Prinos na rozjeździe (w kształcie litery Y) należy skręcić w krętą, wąską drogę.

Pierwszą wioskę, Mikro Kazaviti (Small Kazaviti), spotkasz na końcu wąskiej doliny, pośród wzgórz. Swoją nazwę wzięła od łacińskich słów casa = house i vitus = wine. W ten sposób wieś stała się „domem wina” – i nie bez powodu.

Kazaviti – Thassos.

Urocze ceglane domy wznoszą się na zboczach wzgórz w otoczeniu pięknej zieleni. Widoki nieziemskie, ma się wrażenie, że wyrastają ze skał.

Kontynuując zwiedzanie górskich wiosek, można bez trudu przejść pieszo do następnej wioski, Megalo Kazaviti (Large Kazaviti), ponieważ odległość między dwiema wioskami wynosi zaledwie pół kilometra.

Osada Alyki ma historię, która nieprzerwanie sięga VII wieku przed naszą erą.

Kazaviti – Thassos.

6. Limenaria – Thassos.

Limenaria – Thassos.

Limenaria ta urocza wioska położona jest na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy i wraz z sąsiednią osadą Kalivia tworzy wspólnotę. Limenaria ma piękny port i oferuje absolutnie wspaniałe widoki na Morze Egejskie i świętą górę Athos.

Limenaria znajduje się na obszarze o jednym z najłagodniejszych klimatów na wyspie i stała się bardzo popularnym celem wczasowiczów. Zachował swoją wyjątkową lokalną kulturę i wiele greckich tradycji. Odwiedzający mogą korzystać z szerokiego wyboru tawern i restauracji serwujących lokalne dania kuchni greckiej, a wiele z tych restauracji znajduje się w sąsiedztwie morza, wzdłuż całego wybrzeża miasta. Znajdują się tu również liczne kawiarnie, bary, sklepy i kioski, które oferują bardzo szeroki wybór artykułów pierwszej potrzeby i pamiątek. Wszystkie obiekty znajdują się w odległości spaceru i jest to bardzo przyjemne środowisko do spacerów i chłonięcia prostoty tego stylu życia, który nie zmienił się od wielu, wielu lat.

Limenaria – Thassos.
Limenaria – Thassos.

W mieście jest jednak wiele do zrobienia. Na całym odcinku wybrzeża znajdują się piękne plaże, a nawet w samym mieście jest piaszczysta plaża. Prawie nie trzeba chodzić daleko od plaży na przekąskę lub posiłek w sąsiednich restauracjach i sklepach z kanapkami.

Limenaria – Thassos.
Limenaria – Thassos.
Limenaria – Thassos.

Limenaria ma bardzo ciekawą historię, choć tak naprawdę rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku, kiedy to niemiecka firma Speidel rozpoczęła wydobycie minerałów na tym terenie. Wydobycie to rozpoczęło się w 1905 roku i trwało do 1912 roku. Tutejsze kopalnie były bogate w zasoby kadmu i cynku. Po wojnie wydobycie wznowiono od 1925 r., Przez włoską firmę Vielle Montagne, aż do 1930 r., I zainstalowano nowe maszyny do wydobywania minerałów, budując silniki górnicze z mechanizmami spalania i kominami, których pozostałości można jeszcze znaleźć. widziałem dzisiaj.

Siedziba firmy Spiedel Mineral Company została zbudowana na szczycie wybitnego klifu na wschód od Limenarii. Dominuje w mieście i na pewno warto go odwiedzić. Nazywa się Palataki, mały pałac, a pod nim znajduje się stara kopalnia, którą można również zbadać. W pobliżu znajduje się Muzeum Folkloru z wieloma lokalnymi znaleziskami i oferujące latem różnorodne imprezy muzyczne i teatralne.

Pozostałości po kopalniach – Thassos.
Palati (Palataki) – Thassos

Wraz z rozwojem przemysłu wydobywczego zapewniało to dobre dochody i dobrą jakość życia robotnikom. Populacja tego obszaru szybko rosła i osiągnęła swój szczyt na początku XX wieku z kilku powodów. Po pierwsze, mieszkańcy górskiej wioski Kastro , gdzie było mało dobrze płatnej pracy i która była nieco oddalona od modernizacji innych miast na wyspie, przyjechali do Limenarii, aby pracować w tamtejszym przemyśle.

Jednocześnie traktat z Lozanny doprowadził do wymiany ludności między Grecją a Turcją. Wielu greckich uchodźców z Azji Mniejszej, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w Turcji, wrócili do Grecji statkiem i wylądowali w porcie Limenaria. Ci uchodźcy przywieźli ze sobą swoją kulturę, różne idee, różne ideologie i dali nowe życie tej kwitnącej społeczności. Wielu z nich osiedliło się na północ od Limenarii i zbudowało tam swoje skromne domy. Osada ta stała się znana jako Kalivia, co oznacza „wioskę chat”.

Palati (Palataki) – Thassos.

7. Alyki (Aliki) mała wioska rybacka znana na całym świecie.

Zatoka Alyki jest znana na całym świecie jako miejsce, z którego prawdziwy, wysokiej jakości krystaliczny biały marmur z Thassos i jego produkty były eksportowane na cały świat.

Nieco na zachód od Limenarii znajduje się bardzo długa plaża o długości około 2 km, która łagodnie opada do morza. Zaraz potem jest piękna i słynna plaża Trypiti.

Alyki – Thassos.

Starożytny kamieniołom znajduje się w najbardziej południowo-wschodnim punkcie samego Przylądka. W pobliżu znajdują się dwie świątynie, które znajdują się wewnątrz świętych skał na północny wschód od zatoki, wykute w samych skałach – gdzie wierni złożyli swoje wotum. Pomiędzy tymi dwoma punktami, kamieniołomem i świątyniami, znajduje się naturalny odcinek wysokiego terenu, który był używany w XII wieku przed Chrystusem jako centrum transportu i handlu. 

Zatoka Alyki.

Alyki to zapierający dech w piersiach półwysep prowadzący stromo w morze i tworzący dwie piękne zatoczki na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. 

Zatoka Alyki – Thassos.

Dziś krystalicznie czyste wody i spokój naturalnego środowiska są powodem, dla którego coraz więcej odwiedzających docenia te piękne małe zatoczki, z ich uderzającym naturalnym pięknem, którego nie można łatwo znaleźć w innym miejscu na świecie. Te zatoki są przez wielu uważane za najbardziej malownicze zatoki na całej wyspie Thassos.

8. Giola -„Łza Afrodyty”.

Giola – Thassos.

Ten naturalny fenomen znajdziecie w pobliżu miejscowości Astris. Aż trudno uwierzyć, że wciąż tak mało osób wie o istnieniu tego naturalnego basenu wydrążonego w nadmorskich skałach. Podobno stworzył go sam Zeus, by piękna bogini Afrodyta mogła się tu kąpać (lokalni mieszkańcy, do dziś określają to miejsce „Łza Afrodyty”). Laguna wypełniona jest morską wodą, która nie tylko jest nieskazitelnie czysta, ale i zdecydowanie cieplejsza niż w morzu. Do tego turystów odwiedzających to miejsce jest niewielu. Choć Giola otoczona jest skałami, które dochodzą do wysokości ośmiu metrów, można tu bezpiecznie popływać. Skały okalające lagunę układają się kaskadowo, więc wejście od strony morza jest bardzo łagodne.

Giola – Thassos.

9. Najpiękniejsze plaże na “Szmaragdowej Wyspie”-Thassos

Metalia Beach – Thassos.

Plaża Metalia – Thassos.

Plaża Metalia znajduje się w Limenarii, a swoją nazwę zawdzięcza starej fabryce żelaza. Plaża posiada serwis plażowy i bar. Plaża jest żwirowa a w wodzie znajdują się kamienne płyty.

Oprócz niezwykłych, płaskich płyt w wodzie, plaża słynie z absolutnej ciszy i spokoju, ponieważ jest otoczona wzgórzami i zielenią, z dala od dróg, miejsc z ludźmi i ruchem. Idealny do opalania i czytania.
W głębi plaży, między sosnami, znajdują się pozostałości starej niemieckiej kopalni, która przypomina stare miasto, co nadaje tej plaży szczególny urok. Oprócz kopalni, nad plażą, można zobaczyć słynny pałac, dawną administrację kopalni, która wygląda jak średniowieczny zamek.

Po prawej stronie przez mały tunel można doczołgać się do małej, dzikiej, skalistej zatoczki, a następnie dopłynąć do kolejnej pięknej, piaszczystej zatoczki, z której zwykle korzystają nudyści.

Podsumowując, nawet jeśli nie jesteś fanem kamienistych plaż, to do Metalii warto pojechać, a przynajmniej spojrzeć ze wzgórza, na którym leży Palataki.

Pefkari Beach – Thassos.

Pefkari Beach – Thassos.

Pefkari oznacza „małą sosnę” w lokalnym dialekcie. Leży na południowym wybrzeżu wyspy, między wioskami Potosa Limenaria.

Jest to zorganizowana plaża z piaskiem i kamykami. Została wyróżniona niebieską flagą. Nazwa plaży pochodzi od sosnowego lasu w regionie. Pefkari słynie ze sportów wodnych, a wzdłuż plaży znajduje się wiele tawern i restauracji.

Agios Antonios Beach – Thassos.

Agios Antonios Beach – Thassos.

Plaża Agios Antonios znajduje się 3 km od Limenarii i jest naturalnie połączona z plażą Potos. Jest to plaża z czystymi i płytkimi wodami, dlatego jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Jest to łatwo dostępna i dobrze zorganizowana plaża, oferująca gościom różnorodne udogodnienia, takie jak leżaki, parasole, prysznice, kabiny, parkingi, kawiarnie, tawerny i sporty wodne.

Pachis Beach – Thassos.

Pachis Beach – Thassos.

Plaża Pachis to jedna z najpiękniejszych plaż piaszczystych na Thassos. Otoczona jest sosnami, dzięki czemu ma dużo naturalnego cienia. Szczególnie rodziny z małymi dziećmi uwielbiają tę plażę. Plaża jest długa, z szerszymi i węższymi częściami oraz długimi płyciznami. Drobny piasek na brzegu i w wodzie sprawia, że ​​ta plaża jest idealna dla najmłodszych. Do plaży można dojechać samochodem i zaparkować ją w cieniu drzew oliwnych i sosen.

Pachis Beach – Thassos.

Paradise Beach „Rajska plaża” – Thassos.

Paradise Beach „Rajska plaża” – Thassos.

Paradise Beach to jedna z najpopularniejszych plaż na Thassos. Znajduje się we wschodniej części Thassos, 22 km od Limensas. Najbliższa wioska to Kinira w odległości 2 km. Brzeg jest piaszczysty z płyciznami, kolor morza jest zielono-niebieski. Paradise Beach to zorganizowane plaża z wieloma udogodnieniami, takimi jak leżaki, tawerny, a także boisko do siatkówki plażowej.

Alyki Beach – Thassos.

Zatoka Alyki – Thassos.

Alyki Beach znajduje się 31 km na południe od Limenas (na południowo-wschodnim wybrzeżu), naprzeciw popularnego kurortu Alyki. Ta mała malownicza, ukryta w zielonej zatoce plaża z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą przyciągają wielu turystów. Sosny, drzewa oliwne i starożytne kamieniołomy marmuru otaczają plażę, tworząc wspaniałą i niepowtarzalną scenerię

Trypiti Beach – Thassos.

Trypiti Beach – Thassos.

Tripiti to duża plaża w północnej części wyspy. Znajduje się 3 km od Limenarii, do Limenas jest 35 km. Nazwa plaży pochodzi od dziury w skale, która łączy morze z małym portem.

Limenaria Beach – Thassos. 

Limenaria Beach – Thassos.

Limenaria ma dwie plaże. Jedna jest mała, w centrum miasta, która składa się z dwóch części, a druga jest większa i znajduje się poza centrum. Mała plaża miejska składa się z dwóch części. Jedna część jest piaszczysta ze stopniowym wchodzeniem do wody, znakomita w przed sezonem, ponieważ nie jest zatłoczona. Druga część tej samej małej plaży miejskiej jest kamienista przy wejściu do wody, ale są ścieżki, którymi można przejść do części piaszczystej. Plaża jest zorganizowana, wyposażona w prysznice, przebieralnie, leżaki i parasole, z których można korzystać przy zamówionym drinku lub kawie.

Limenaria Beach – Thassos.

Kolejna plaża w Limenarii ma kilka kilometrów długości i rozciąga się prawie do Trypiti (2,5 km). Ta plaża jest głównie piaszczysta na brzegu, ale w wodzie są kamienie, żwir i drobny piasek. Plaża Limenaria jest odpowiednia dla pływaków, ale mniej dla dzieci. Te hotelowe części plaży są ładnie zorganizowane, a przy zamówionym drinku można korzystać z leżaków i parasoli. W tej części plaży znajdują się prysznice i przebieralnie, bary, sporty wodne i restauracje.

Zaletą plaży w Limenarii jest to, że jest wystarczająco długa i szeroka, nie jest zatłoczona, więc znajdzie się miejsce dla tych, którzy chcą się zrelaksować i cieszyć spokojem lub poczytać.

Limenaria Beach – Thassos.
Thassos – Grecja.

Ludzie mówią, że życie składa się z małych rzeczy, a przyjemności należy szukać w małych rzeczach. Tak to jest w przypadku Thassos. Nie znajdziesz parków wodnych, akwariów, kwater z luksusowymi hotelami, marin z luksusowymi jachtami, centrów handlowych i mega-marketów, chińskich i włoskich restauracji, McDonalda, klubów nocnych… na Thassos możesz cieszyć się dziką zatoką, piękną plażą, czystą wodą, piękny widok, tysiącletnie drzewo oliwne, miły lokal, zapach sosen, zachód słońca, natura… Jeśli należysz do osób, które tego nie lubią, to Thassos nie przypadnie ci do gustu.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

4 komentarze

 • AnnaEdita

  Witaj Aniu.
  Z ogromną przyjemnością przeczytałam Twój artykuł o Thassos i o tym co wspaniałego możemy tam zobaczyć.
  Byłam na Thassos 9 lat temu. W ciągu 2 tygodni zwiedziłam i zobaczyłam większość miejsc o których piszesz. Byłam też w miejscach o których nie wspominasz… Ale to naturalne, bo przecież nie każdy zwiedza to samo.
  Pwróciły wspaniałe wspomnienia… dzięki Tobie 🙂 I utwierdzam się w przekonaniu, że jeszcze wrócę na tę wspaniała wyspę…
  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie. Anna

  • Anna

   Bardzo dziękuję za pozdrowienia. Ja też z przyjemnością wrócę na Thassos, cieszę się, że udało mi się przywołać u Ciebie miłe wspomnienia.
   Pozdrawiam ciepło
   Anka

 • Patrycja

  Witam. Na Thassos spędziliśmy nasze pierwsze zagraniczne wakacje. Wyspa nas urzekła. W przyszłym roku miała być kolejną grecka wyspa, ale…dziś już wiem, że jeśli tylko będzie możliwość, to polecimy kolejny raz na Thassos.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona