Europa,  Łotwa

Ryga – czy warto odwiedzić stolicę Łotwy?

Ryga ma chłodny, północny, na pół skandynawski charakter, To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych bałtyckich stolic.  Największa atrakcją jest starówka, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolorowe kamienice wzniesione z rozmachem robią nie lada wrażenie. Słynni „Trzej Bracia” przyciągają masy turystów, do tego wąskie, brukowane uliczki stwarzają niepowtarzalny klimat.

Ze wszystkich miast w krajach nadbałtyckich Ryga  jest najbardziej zruszczona. Łotwa była od dawna terenem migracji rosyjskiej. Największa  fala rozpoczęła się po przyłączeniu Łotwy do ZSRR i trwała aż do 1989  roku. W przeciwieństwie do Anglików czy Francuzów, którzy opuścili swe kolonie, większość z Rosjan nie ma zamiaru wyjeżdżać z dawnych republik radzieckich. Jak to po mistrzowsku ujął Ryszard Kapuściński w swym „Imperium: (…) istnieje różnica pomiędzy Portugalczykiem i Francuzem opuszczającym Afrykę a Rosjaninem, który powinien wyjechać ze słonecznego Baku czy pięknej, secesyjnej Rygi do takiego ponurego, przeraźliwie zimnego Norylska czy przygnebiającego brudnego i zadymionego Czelabińska. Że nie chce wyjeżdżać z Estonii czy Armenii? Ja im się nie dziwię! Żeby się ratować, w swoich dawnych koloniach tworzą różnego typu związki i partie, których hasłem jest – pozostać, nie ruszać się na krok!

Starówka – Ryga.
Starówka – Ryga.
Kwiaty róży – Ryga.

Zgodnie z legendą, Stare Miasto musi być bez przerwy budowane. Co roku z fal Dźwiny wynurza się karzeł i pyta ryżan, czy budowa Rygi została już zakończona, na co ci odpowiadają, że jeszcze nie. Po zakończeniu prac miasto zaleją wody rzeki . Łotysze wzięli to sobie do serca legendę i zawsze jakaś część Starego Miasta jest remontowana. 

„Trzej Bracia” – Ryga

Blisko kościoła św. Jakuba, wciśnięci pomiędzy miejskie kamieniczki stoją „Trzej Bracia” . W Tallinie czekają na nich „Trzy Siostry” , poza podobną nazwą nie mają ze sobą nic wspólnego. Gotycka kamienica otynkowana na biało (numer 17) uchodzi za najstarszą zachowaną cywilną budowlę w mieście. Zbudowana została na przełomie XV i XVI wieku. W kamienicy mieszkał piekarz, a w 1687 roku otwarto tutaj pierwszą cukiernię. Najpiękniejsza środkowa kamienica, pomalowana na żółto wzniesiona została w stylu niderlandzkiego manieryzmu (1646 rok). Wąski do po lewej stronie (numer 21) wykazuje cechy barokowe, pochodzi z XVII wieku.

Stare Miasto – Ryga.
Mała Gildia – Ryga

Typowe dla krajów nadbałtyckich kupieckie gildie przypominają o dawnej świetności hanzeatyckiej Rygi. Pierwotne budynki niestety nie zachowały się, obecne pochodzą w połowy XIX wieku. Wielka Gildia zwa354 roku. na też Gildią Mariacką bądź Izbą Munster, powstała w 1354 roku. Mieściła się w niej rada izby kupieckiej, która skupiała ważniejszych kupców (np. złotników) i bogatych mieszkańców Rygi. Po drugiej stronie ulicy stoi Mała Gildia, która skupiała rzemieślników. Nazywano ją też czasami Gildią Świętojańską, od jej patrona św. Jana. Gmach powstał w latach 1851-1857.

Dziś w dawnym budynku Małej Gildii znajduje się centrum kulturalne, a w gmachu Wielkiej Gildii ma swoją siedzibę Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.

Katedra ryska -Ryga.

Katedra Najświętszej Marii Panny, zwana też Rīgas Domsto jeden z najstarszych kościołów na terenie państw bałtyckich. Kamień węgielny pod świątynię położono w 1211 roku., budynek wzorowana jest na niemieckiej katedrze w Ratzeburgu. Katedrę wielokrotnie przebudowywano. Bez trudu można dostrzec elementy romańskie, gotyckie czy barokowe. W okresie reformacji spora cześć wystroju wnętrza uległa zniszczeniu bądź została zrabowana. Na szczególną uwagę zasługują pięknie zdobione organy.

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze.

Dom Bractwa Czarnogłowych skupiał bogatych, nieżonatych kupców niemieckiego pochodzenia. Nazwa pochodzi od ich patrona – św. Maurycego, który przedstawiany jest jako postać o ciemnej karnacji skóry. Ten przepiękny, gotycki gmach powstał w XIV wieku. Budynek został zburzony w czasie II wojny światowej, Odbudowano go na początku XXI wieku.

W Domu Bractwa Czarnogłowych wiosną 1921 roku podpisano traktat ryski. Dokument kończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920 i określał granice pomiędzy Polską a ZSRR.

Obecnie w budynku mieści się Centrum Informacji Turystycznej.

Posąg Rolanda -Ryga

Stojący na Placu Ratuszowym posąg Rolanda, przedstawiający mitologicznego rycerza, jest znakiem historycznych miast niemieckich, symbolizujących średniowieczne przywileje miasta.

„Koci Dom” – Ryga.

„Koci Dom” to inspirowany średniowieczną architekturą secesyjny dom przy ulicy Meistaru. Jego historia owiana jest wieloma legendami. Koty zostały zaprojektowane z odwróceniem ich pleców w stronę Domu Wielkiej Gildii. Taka lokalizacja rzeźb miała być swego rodzaju zemstą właściciela domu, Łotysza Plume, za odmowę przyjęcia go w poczet członków klubu. Obrażony prezydent gildii wytoczył proces sądowy, który trwał podobno dziesięć lat i zakończył się wyrokiem nakazującym odwrócenie kotów ogonem.

Nieoficjalnym symbolem Rygi jest kot. Kocie motywy można znaleźć w okiennicach kamienic, w miejskim ratuszu, na wystawach sklepowych i na przeróżnych upominkach.

Stare Miasto – Ryga.
Stare Miasto – Ryga.

Żeby dobrze poznać Rygę, trzeba trochę w niej pobyć. Super przygodą może  się okazał błądzenie po zaułkach Starego miasto z „głowa w chmurach” bo tylko wtedy można dostrzec niezwykłe zdobienia kamienic, koty na dachach i złotego koguta na szczycie wieży katedry ryskiej. Na każdym kroku spotyka się zabytkowe spichlerze, opustoszałe pałacyki. Nie brakuje tu prawdziwych perełek.

Stare Miasto – Ryga.
Stare Miasto – Ryga.

23 sierpnia 1989 roku, w 50 rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, trzy nadbałtyckie republiki – Litwa, Łotwa i Estonia – zrobiły milowy krok ku odzyskaniu niepodległości. Na dystansie ponad 600 km, – od Wilna przez Rygę, aż do Tallina – obywatele trzech republik, chwyciwszy się za ręce, utworzyli żywy łańcuch – najdłuższy w historii. W tym wydarzeniu wzięło udział prawie 2 miliony ludzi. Łańcuch był jedną z najbardziej oryginalnych politycznych manifestacji w tej części Europy. Obywatele w ten szczególnie smutny dla historii ich krajów dzień wyrazili swój sprzeciw wobec radzieckiej okupacji tego regionu, jak i chęć odzyskania niepodległości. Całe wydarzenie trwało 15 minut i było pierwszym krokiem do upragnionej wolności.

Stare Miasto – Ryga.
Stare Miasto – Ryga.

Na Stary Mieście nie brakuje klimatycznych knajpek, każdy znajdzie coś dla siebie. Ryga dziś to miejsce tętniące życiem. W sierpniu wszędzie kwitły róże, Rygę zapamiętam jako miasto różami pachnąće.

Stare Miasto – Ryga.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona