Europa,  Grecja,  Kefalonia

Lixouri (Kefalonia) idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji w Grecji.

Nadmorskie miasto Lixouri, położone nad Zatoką Livadi naprzeciwko stolicy wyspy – Argostoli, z którym łączą je liczne połączenia promowe (w sezonie promy odpływają co pół godziny). To główne miasto półwyspu Paliki i drugie, co do wielkości miasto w Kefalonii. To też idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji w Grecji.

Miasteczko założyli w Średniowieczu mieszkańcy środkowej części wyspy. Pierwszy raz nazwa miejscowości pojawiła się w 1534 roku na liście protestacyjnym wysłanym przez mieszkańców do senatu weneckiego. W XVIII i XIX wieku był to największy i najważniejszy ośrodek administracyjny na wyspie. Polityczna decyzja o przeniesieniu stolicy do wówczas mniejszego Argostoli doprowadziła do wielkiego sporu, nie tylko z brytyjską administracją, ale i między mieszkańcami obu miejscowości. Pod panowaniem Brytyjczyków Lixouri stało się główną siedzibą „Klubu Zjednoczeniowego”, który odegrał ważną rolę w przyłączeniu Wysp Jońskich do pozostałej części Grecji.

Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).

W 1867 roku silne trzęsienie ziemi zniszczyło część miasta, a w 1953 niemal zrównało je z ziemią. Nastąpiła wielka fala emigracji, z której miasto powoli się otrząsło. Niezniszczonych pozostało kilka budynków, które świadczą o świetności tej małej, acz tętniącej życiem społeczności. Dzisiejsze Lixouri, nowocześnie odbudowane, to ładne miasto z dwupiętrowymi domami, pokrytymi czerwoną dachówką, z podwórkami pełnymi kwiatów, malowniczymi skwerkami.

Miasteczko dzieli na dwie połowy strumień, nazywany szyderczo przez mieszkańców Argostoli „Sikouana” czyli Sekwaną, w odwecie za to, że mieszkańcy Lixouri nazywają ich miasto „Pikolo” (Małym) Paryżem. Mieszka tu ponad 4 tysiące mieszkańców, wykazujących się szczególnie tradycyjną gościnnością. Słynny karnawał w Lixouri, najlepszy na wyspie, konkuruje z karnawałem w Argostoli. Kefaloński karnawał odbywający się na miesiąc przed rozpoczęciem Wielkiego Postu (styczeń / luty).

Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Sałatka grecka.

Niedaleko portu w centrum miasteczka znajduje się plac pełen kafejek i restauracji z wystawionymi na zewnątrz stolikami. Wniesiono tam platformę na której głównie latem, urządzane są imprezy artystyczno-kulturalne. Przy samym porcie w jednej z knajpek serwują najlepszą na wyspie grecką sałatkę.

Biblioteka Iakovatios w Lixourie jest jedną z najbogatszych na Wyspach Jońskich, ma swoją siedzibę w kamienicy rodziny Tipaldo-Iakovato, zaliczanej do najbardziej czcigodnych na wyspie. Bracia Tipaldo-Iajovato byli wybitnymi znawcami sztuki, dzięki uporowi i wytrwałości zgromadzili duży zbiór ksiąg i rękopisów (około 7 tysięcy).  Dział Rękopisów wzbogacają trzy ewangelie napisane na pergaminie z X, XIV i XV wieku, psałterz z 1516 roku w czterech językach: greckim, hebrajskim, arabskim i chaldejskim. Dzisiaj ten budynek został przystosowany do organizowania letnich festiwali kulturalnych i stanowi jeden z najważniejszych skarbów Lixourii.

Na uwagę zasługuje również przepiękny kościół Chrystusa Pantokratora. Na placu przed kościołem stoi popiersie Iliasa Miniatisa (1669-1714), który po ukończeniu szkół w Wenecji został biskupem, kaznodzieją i mówcą, pozostawił po sobie pisma, opublikowane w Wenecji w 1716 roku. Zmarł w młodym wieku i ojciec pochował go w rodzinnym kościele.

Kościół Chrystusa Pantokratora w Lixourie.
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).
Lixouri (Kefalonia).

Niedaleko portu znajduje się przystanek autobusowy. Stamtąd można dotrzeć autobusem do słynnej plaży Xi z charakterystycznym szkarłatno-pomarańczowy odcieniem piasku. Najbliżej Lixouri znajduje się plaża Lepeda, oddalona 3 kilometry na południe od miasta. To popularna dobrze zorganizowana plaża z pomarańczowym piaskiem. Na plaży jest świetna knajpka, w której serwują wyśmienite greckie jedzenie.

Dworzec autobusowy – Lixouri (Kefalonia).
Plaży Xi – Kefalonia.
Plaży Xi – Kefalonia.
Plaża Lepeda – Kefalonia.
Plaża Lepeda – Kefalonia.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona