Europa,  Grecja,  Korfu

Korfu (Kerkira)- najbardziej promienna wśród szmaragdowych wysp Morza Jońskiego

Korfu ( Kerkira ) jest niewątpliwie najbardziej promienną wśród szmaragdowych wysp Morza Jońskiego, które tworzą tzw. Eptanisa (Siedem Wysp)

Na Korfu byliśmy dwa ostatnie tygodnie sierpnia 2016 r. Niepotrzebnie obawialiśmy się upałów, pogoda była całkiem przyjemna. Trafił się nawet taki dzień, że padał lekki deszczyk. Wyspa ma dużo do zaoferowania, jak na tą porę roku jest bardzo zielona.

Sercem miasta Korfu jest dzielnica Campiello, to najbardziej malownicza część starego miasta.

Przypomina labirynt składający się z wąskich krętych uliczek. Dobrze obrać sobie jakiś charakterystyczny punk dla lepszej orientacji.

My za punkt orientacyjny obraliśmy dzwonnice kościoła św Spirydona.

To wzrost populacji i wpływy Wenecjan widać w wielopiętrowych budynkach, usytuowanych jeden obok drugiego. Oddzielają je tylko wąskie, malownicze uliczki.

Budynki są piękne, można tu spacerować godzinami.

Kościół św. Spirydona.

Święty Spirydon jest patronem miasta i opiekunem całej wyspy. Urodził się na Cyprze za młodu był zwyczajnym pasterzem, został wyświęcony na biskupa. Zmarł w 350 r. Po śmierci został ogłoszony świętym.

Ciało św. Spirydona złożono w malutkiej kaplicy na prawo od ołtarza.

Zwiedzając kościół trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Kobiety muszą mieć zakryte ramiona i długie spodnie, albo spódnice. Nie można tu wejść w szortach i zwiedzać w trakcie nabożeństw. Obowiązuje tu zakaz fotografowania.

W mieście Korfu znajduje się Pałać św, św, Michała i Jerzego, Powstał on w latach 1819-1824 . Boczne skrzydło pierwszego piętra zajmuje Muzeum Sztuki Azjatyckiej, założone w 1927 roku.

Eksponaty Muzeum Sztuki Azjatyckiej.
Eksponaty Muzeum Sztuki Azjatyckiej.

Ten spodobał mi się najbardziej.

Korfu – Achillion

Pałac Achillion to chyba jedno z najczęściej odwiedzanym miejsc na wyspie. Na pewno trzeba się tu wybrać z samego rana, bo później jest mnóstwo ludzi.. Cena biletu rodzinnego – 15 EUR-o. ( www.achillion-corfu.gr ).  Godziny otwarcia od 01.04 do 31.10 od 08:00 do 20:00, od 01.11 do 31.03 od 08:00 do 16:00. Na miejscu nie ma parkingu, wiec trzeba szukać miejsca do zaparkowania na ulicy.

Pałac wzniesiono w latach 1890-1891 dla cesarzowej Sissi. Elżbieta osiadła się na Korfu z nadzieją odzyskania spokoju wewnętrznego po samobójstwie syna Rudolfa. W 1898 roku podczas podróży, do Genewy  została zamordowana przez włoskiego patriotę.

Achillion, to dzieło włoskich architektów Rafaello Korito i Antonio Landi .

”Cztery pory roku i Godziny” – dzieło Włocha Gallopi. Kobieta z winogronami to jesień, te z ogniem to zima, dzieci z kwiatami są uosobieniem wiosny, anioły z muszlami to lato , a powyżej tańczą Hory – córki Zeusa.

Cesarskie schody prowadzące na piętro.
Siodło kajzera – obrotowy taboret z drewna w formie siodła.
„Zwycięski Achilles” (w moim odczucia przypomina bardziej Brada Pitta )
„Zwycięski Achilles” – rzeźba Ernesta Hertera.

Korfu – Kanoni i „Mysia Wyspa”

Wysiedliśmy w Peramie, żeby przejść wąskim mostkiem do Kanoni.

Przyjeżdżają tu ludzie, żeby obserwować startujące i lądujące samoloty. Uczucie niesamowite.

Słynne Kanoni swą nazwę przyjęła od artylerii Demokracji Francuskiej, stacjonującej tu w 1798 roku. Do dziś istnieje tu armata (kanoni) tamtego okresu, ulokowana obok kiosku.

No to płyniemy na „Mysią Wyspę „

„Mysia Wyspa” – Pontikonisi
Bizantyjska świątynia Św. Pandeleimona
Bizantyjska świątynia Św. Pandeleimona

Korfu – Sidari ( „Kanał Miłości” )

Do Sidari dotarliśmy autobusem z Korfu. Właściwie to jedyna wyspa, którą zwiedziliśmy autobusem  wzdłuż i w szerz. Zawsze wypożyczamy samochód, a tu wyszło troszkę inaczej. Wyspa jest dobrze skomunikowana, autobusy jeżdżą często i można właściwie dotrzeć nimi wszędzie.

Jest tu duża piaszczysta plaża Megali Beach na południu oraz plaże w rejonie tzw. Canal d Amour („Kanału Miłości” ).

Przepłynięcie „Kanału Miłości” miało zapewnić dziewczynie wzajemną miłość ukochanego.    

Mieszkańcy twierdzą, że jak ktoś przyjechał na Korfu i nie zanurzy się w wodach kanału , nigdy nie zazna prawdziwej miłości. Śmiałków kąpieli tu nie brakuje.

Korfu –Palaiokastritsa, Theotokos – klasztor z widokiem na morze.

To pierwsze miejsce na wyspie, które rozwinęło się turystycznie, już. za czasów okupacji angielskiej.

Widoki w drodze do klasztoru.

Jedną z największych atrakcji jest klasztor Theotokos ( klasztor z widokiem na morze )znajdujący się na szczycie wzniesienia. Z miasteczka kursują tam taksówki. My wybraliśmy się tam pieszo, dojście tam zajmuje około 20 minut.

Klasztor ten powstał w 1228 roku, obecna budowla pochodzi z przeważającej części z XVII i XVIII wieku.

O ile dobrze pamiętam, w godzinach od 13 do 15- tej jest tu przerwa w zwiedzaniu. Trzeba pamiętać o zabraniu dłuższej spódnicy i bluzki zasłaniającej ramiona ( ja miałam taki zestaw zawsze przy sobie ).

Dawne księgi katastralne z 1494 roku znajdują się w muzeum klasztornym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona