Europa,  Malta

Malta – Mdina, Rabat i Mgarr. Gdzie autobus zawiezie i nogi poniosą – zwiedzania dzień 4

Rano autobusem numer 42 z Mellieha wybraliśmy się do Mosty, tam przesiedliśmy się w autobus 186 jadący do miejscowości Rabat.

Zarówno Rabat jak i Mdina znajdują się na wzniesieniu, dominującym nad całą wyspą (warto zabrać cienką kurtkę, bo tu nawet latem mocno wieje). Rabat obejmuje większą część starego rzymskiego miasta , które Arabowie zmniejszyli do dzisiejszych rozmiarów.

Nazwa Rabat wywodzi się od arabskiego słowa określającego przedmieście i została nadana ze względu na położenie miasta względem Mdiny.

Fasady kamienicy z charakterystycznymi balkonami – Rabat
Rabat – Malta.

Rabat pozostaje trochę w cieniu Mdiny, jest raczej odwiedzany przy okazji podróży do „Cichego Miasta”. Myślę, że jest to trochę niesprawiedliwie, według mnie jest to jedno z ładniejszym miast na Malcie. Warto się tu trochę pokręcić, pospacerować wąskimi uliczkami, popatrzeć jak żyją ludzie.

Fasady kamienic z charakterystycznymi balkonami , kolorowe drzwi z uroczymi zdobieniami i te nieziemskie kołatki sprawiają, że można tu stracić poczucie czasu.

Rabat – Malta.
Rabat – Malta.
Rabat – Malta.
Rabat – Malta.
Rabat – Malta.

Rabat zachwyca architekturą, kolorami i pięknymi kościołami.

Kościół Świętego Marka – Rabat

W 1571 Girolamo Cassar rozpoczął budowę kościoła, zastępującego starą kaplicę św. Marka. To dzieło sztuki, podziwiane do dzisiaj, zostało ukończone w 1588. Z biegiem lat poczynione zostały pewne zmiany wewnątrz kościoła, ale oryginalna struktura Cassara jest wciąż zachowana. Bardzo interesującym jest fakt, że kościół ten jest architektonicznie miniaturowym modelem konkatedry św. Jana w Valletcie. Cassar najwyraźniej z sukcesem eksperymentował z konstrukcją budynku, którą później zastosował w Valletcie (*źródło Wikipedia ).

Od czasów rycerzy Joannitów, 16 stycznia każdego roku przed kościołem odbywa się błogosławieństwo zwierząt.

Kościół Świętego Marka -Rabat

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ( Ta’ Giezu ).

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ( Ta’ Giezu ) zbudowany został w 1500 roku i później powiększony w 1757 roku. Przylega do niego klasztor Franciszkanów.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ( Ta’ Giezu )- Rabat

We wczesnych godzinach rannych 23 sierpnia 2017 dwie drewniane belki, wspierające część kościelnego sufitu zawaliły się, wyrywając w nim dziurę i niszcząc freski Spadający gruz uszkodził marmurowy ołtarz, kilka ławek i część oświetlenia. Na szczęście nikt nie został ranny, gdyż kościół był w tym czasie pusty. 

Wszyscy zaczęli przypisywać temu wydarzeniu rangę symbolu. Zniszczenia w jednym z najstarszych kościołów na Malcie zaniepokoiły władze kraju. Powstaje pytanie czy to wydarzenie to czysty przypadek czy może znak od Boga w związku z odejściem biskupów od tradycyjnego nauczania oraz zalegalizowaniem przez rząd związków homoseksualnych na równi z rodziną?

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ( Ta’ Giezu )- Rabat
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ( Ta’ Giezu )- Rabat

Kaplica Świętego Bartłomieja – Rabat

Kaplica Świętego Bartłomieja została zbudowana około 1440 roku rzez jej fundatora Costantina Bartolo.

Podczas II wojny światowej kaplica używana była jako sala szkolna.

Kaplica Świętego Bartłomieja – Rabat

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi (Ta’ Duna ) – Rabat

Kościół Ta’ Duna formalnie Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na rogu Triq San Pawl i Triq Doni w Rabacie. A jeśli nie wiesz, czego szukasz, możesz łatwo tego przegapić. Budynek kaplicy tak naprawdę nie wyróżnia się, wtapia się w siebie, ale kiedy tylko wejdziesz, od razu odkryjesz wyjątkowość tego miejsca.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Ta’ Duna) – Rabat

Kaplica została zbudowana w XVI wieku i jest poświęcona Najświętszej Marii Pannie, a także 7 darom Ducha Świętego. Nazwa kaplicy „Ta” Duna jest dialektycznym słowem od Ta „Doni” oznaczającym „dary”, „łaski”. Później w XVII wieku kaplica została przebudowana pod rządami Nikoli Cottoner – 18. Wielkiego Mistrza z Aragony.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Ta’ Duna) – Rabat.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Ta’ Duna) – Rabat.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Ta’ Duna) – Rabat.

Kościół Świętego Pawła – Rabat

Kościół Świętego Pawła stoi powyżej groty Świętego Pawła, po jej lewej stronie, tuż za murami starego miasta. Z powodu swojego położenia w starych dokumentach nazywany jest kościołem Świętego Pawła za Murami.

Kościół Świętego Pawła – Rabat.

W najstarszym dokumentach, które odnoszą się do świątyni widnieje data 1373 rok.

Średniowieczny cmentarz z wieloma prywatnymi kapliczkami i pomnikami wyrósł po jej lewej stronie. Nadanie mienia Świętego Pawła wiąże się z odwieczną tradycją przekazującą, że grota była miejscem, w którym apostoł wygłaszał swoje kazania i w ten sposób budował zalążki chrześcijańskiej wspólnoty ( *Źródło: „Mdina Miasto Ciszy” wydawnictwo Miller ).

Świątynia została zbudowana pod koniec XVII wieku według projektu Lorenza Gafy, na fundamentach wcześniejszej budowli. Później była wielokrotnie przebudowywana. Włączono do niej kaplicę Świętego Publiusza ( wchodzi się do niej prawym bocznym wejściem do świątyni) poświęconą pierwszemu biskupowi Malty.

„Nie jest pewne, czy statek którym Święty Paweł płynął z Krety do Rzymu w 60 roku, rzeczywiście rozbił się na Malcie i czy apostoł przebywał tu po szczęśliwym ocaleniu przez trzy miesiące, chrystianizując ludność Malty. Pewne jest natomiast, że Jannitom jako pobożnym rycerzom zakonnym, taka legenda bardzo pasowała. Faktem jest natomiast to, że chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na Malcie bardzo wcześnie. Według legendy apostoł miał przeżyć ukąszenie jadowitego węża i uzdrowić ciężko chorego rzymskiego namiestnika. Nawet jeśli w rzeczywistości nigdy nie był na Malcie, przez mieszkańców Święty Paweł otaczany jest wielką czcią.” (*Źródło: „Malta Perfekcyjne dni” wydawnictwo : MarcoPolo)

Rabat – Malta.
Rabat – Malta.

Mdina – „Miasto Ciszy”

Brama Grecka -Mdina – „Miasto Ciszy”
Mdina – „Miasto Ciszy”

Przekroczyliśmy Bramę Grecką Mdiny, przywitał Nas stukot końskich kopyt i bicie kościelnych dzwonów. Te wąskie kolorowe uliczki przeniosły Nas w czasy kiedy jeszcze nie było samochodów.

Mdina – „Miasto Ciszy”.

Mdina – „Miasto Ciszy”.
Mdina – „Miasto Ciszy”.

Mdina była stolicą wyspy aż do 1571 roku, kiedy główna siedziba zakonu przeniosła się z Birgu do Valletty. Jej dzisiejsza zabudowa zajmuje jedynie jedną trzecią obszaru starego maltańskiego miasta, które przez Rzymian było nazywane tak samo jak wyspa – Melita.

Możliwe, ze z powodów obronnych podczas dominacji arabskiej, zmniejszono powierzchnię miasta do obecnej wielkości. Arabowie zmienili również nazwę na Mdina, co oznacza „miasto” a na jej nowo utworzone przedmieście mówili Rabat – „okolica”.

Mdina – „Miasto Ciszy”.
Mdina – „Miasto Ciszy”

Mdina i Birgu (Vittoriosa) to są dwa miasta, które mnie zachwyciły, jak ujrzałam te kolorowe, wąskie uliczki, urocze kamienice z pięknymi fasadami, pomyślałam sobie, że mogłabym tu zostać na zawsze. Do tego dopisywała Nam wspaniała pogoda.

Autobusem numer 186 wróciliśmy do Mosty i przesiedliśmy się w autobus numer 238 jadący do Mġarr ( jeździ tylko raz na godzinę ).

Mġarr

Mgarr słynie ze świeżego wiejskiego powietrza i najlepszych truskawek na wyspie. My przyjechaliśmy tu zobaczyć „Kościół Jajeczny”. Nazwa kościoła związana jest z kształtem jego gigantycznej kopuły i sposobem sfinansowania budowy – ze środków pochodzących ze sprzedaży jaj. Jajka zbierał w 30-tych XX wieku , co tydzień od swoich parafian proboszcz Salmone, który później sam sprzedawał je na targu. Ponoć udało mu się sprzedać ponad 300 tysięcy ( * Źródło „Malta” wydawnictwo ExpressMap)

Kościół Jajeczny – Mgarr.

Mieliśmy przyjemność gościć w Mgarr dwa razy. Jest to urocze miejsce, całe życie skupia się wokół kościoła. Jest posterunek policji, sklep mięsny, boisko z placem zabaw, małe knajpki, sklepik w którym znajdziesz dosłownie wszystko, nasiona, naczynia, sznurówki itp.. Małe kawiarenki i pełno życzliwych ludzi.

Mgarr – Malta.
Mgarr – Malta.

Do Mellieha wróciliśmy autobusem 101.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona