Magiczne Podlasie,  Polska

W krainie Bugu – Mielnik ciekawe miejsca, atrakcje.

Nadbużańska perełka – Mielnik, jeden z najstarszych historycznych grodów na Podlasiu swoją nazwę wziął od istniejących tu młynów lub, co bardziej prawdopodobne od ruskiego słowa miel – kreda; jej pokłady znajdują się w Mielniku i okolicy. Mielnik ma bardzo bogatą przeszłość histeryczną, do rozbiorów Polski był stolicą jednej z trzech ziem województwa podlaskiego (drohicka, bielska, mielnicka). Książęta mazowieccy mieli tu zamek, który został zburzony w 1241 roku przez Tatarów. Później został on odbudowany. Szlachta ziemi mielnickiej odbywała tutaj swoje sejmiki, odbywały się sądy ziemskie i grodzkie.

W 1501 roku kiedy Podlasie wraz z Mielnikiem należało do Litwy, Aleksander Jagiellończyk udając się z Litwy do Krakowa zatrzymał się w Mielniku i odbył tutaj naradę z panami litewskimi. Jako jedno z pierwszych miast podlaskich Mielnik w 1501r. otrzymał prawa miejskie magdeburskie. Tu zostają podpisane dwa ważne dokumenty unia mielnicka i przywilej mielnicki. Aleksander na zamku mielnickim przebywał także w latach 1503 i 1504.

Kres świetności miasta przypada na połowę XVII wieku, w 1656r Mielnik niszczą Szwedzi a w 1657 wojska siedmiogrodzkie Jerzego II Rakoczego oraz wyprawy wojsk moskiewskich. Dawnej świetności Mielnik już nigdy nie odzyskał.

Rzeka Bug.

Po dawnym zamku pozostała tylko malownicza i stroma wznosząca się nad Bugiem Góra Zamkowa. Na jej szczycie stoi niewielka ruina kaplicy pw. św. Aleksandra Newskiego, zbudowanej tu po 1863 roku na pamiątkę stłumienia powstania styczniowego lub w podzięce za ocalenie cara Aleksandra II. Z Góry Zamkowej rozciąga się piękny widok na rzekę Bug.

U podnóża Góry Zamkowej stoją pozostałości kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy, pochodzącego z XVI wieku. Kościół ten razem z zamkiem został spalony podczas potopu szwedzkiego. Odbudowano go na początku XVIII wieku. W XIX wieku został ponownie spalony, później przerobiono go na cerkiew. W 1915 roku cerkiew pod Wezwaniem Ducha Świętego spłonęła. Po odzyskaniu niepodległości runy przejęła parafia katolicka.

Obok ruin kościoła zamkowego stoi murowany budynek pochodzący z połowy XIX wieku nazywany „Skarbcem królowej Bony”. Służył on jako plebania i sala katechetyczna.

Widok z Góry Zamkowej – Mielnik.
Ruiny kościoła zamkowego – Mielnik.
„Skarbiec królowej Bony” – Mielnik.

Na pobliskim cmentarzy prawosławnym stoi drewniana kaplica Opieki Matki Boskiej (kiedyś unicka). Powstała pod koniec XVIII wieku, ale przebudowano ją w latach 80. XX wieku. Z jej powstaniem wiąże się legenda. Podobno w 1777 roku rzeką Bug płynęła ikona Matki Boskiej Opiekuńczej. Wyłowiono ją z wody i uznano za znak od Boga. Kilka miesięcy później, pobudowano w tym miejscu tą świątynię. Obecnie ikona ta znajduje się w murowanej cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Kaplica Opieki Matki Boskiej w Mielniku.
Cmentarz prawosławny w Mielniku.
Cmentarz prawosławny w Mielniku.

W pobliżu cmentarza na wzgórzu stoi murowana cerkiew parafialna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowano ją w latach 1821-1823 w stylu klasycznym. Przebudowano ją w latach 1907-1910 w stylu bizantyjsko-ruskim. Wtedy też dobudowano przedsionek z wieżą oraz kruchtę. Wnętrze zdobią ikony oprawione w złocone ramy. Za bogato zdobionym ikonostasem ukryty jest ołtarz.

Cerkiew parafialna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku.
Cerkiew parafialna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku.

W centrum miasteczka zachował się budynek dawnej synagogi. Obecnie pełni on funkcję domu mieszkalnego i galerii. Swoim wyglądem nie przypomina klasycznej synagogi, jest to budynek parterowy z poddaszem, posiada małą przybudówkę, która kiedyś służyła za babiniec.

Synagoga w Mielniku.
Synagoga w Mielniku.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielniku jest jednym z nielicznych zabytków, które zachowały się po II wojnie światowej. Zbudowany został w 1913 roku, usytuowany na wzgórzu przy głównej ulicy Brzeskiej. Historycy sztuki określają go jako neobarokowy. W głównym ołtarzu kościoła znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Dawniej był on celem pielgrzymek okolicznych mieszkańców, ale niestety liczne wota zagrabiono i pozostał jedynie kult lokalny.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielniku.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielniku.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielniku.

Na obrzeżach Mielnika znajduje się wieża widokowa. Drewniana konstrukcja ma 12 metrów wysokości, na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

Wieża widokowa w Mielniku.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona