Polska,  Świętokrzyskie czaruje

Miedzianka maleńka góra, która skradła moje serce – Góry Świętokrzyskie.

Miedzianka to bez wątpienia najbardziej malowniczy szczyt w Górach Świętokrzyskich. Miedzianka położona 354 m n.p.m., jest trzecim co do wysokości oraz najbardziej wysuniętym na zachód szczytem Grzbietu Chęcińskiego. Góra zbudowana jest ze skał wapiennych powstałych w okresie dewonu. Patrząc od strony północnej można dopatrzeć się w jej kształcie, podobieństwa do tatrzańskiego Giewontu dlatego też nazywana była żartobliwie „Giewontem Świętokrzyskim”. W przeszłości nosiła również nazwę Wielkiej Sowy i Góry Miedzińskiej.

Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.

Rezerwat Góra Miedzianka obejmuje cały tytułowy masyw. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni nagromadzone są tu liczne ślady górnictwa kruszcowego i kamiennego, a także chroniona fauna (nietoperze). Cechą charakterystyczną Góry Miedzianki są trzy wapienne szczyty, z których rozchodzi się unikatowa panorama na całą okolicę.

Ze szczytu (a właściwie szczytów, bo góra ma ich aż trzy) rozciąga się widok na oddalone o 40 kilometrów Łysogóry, dobrze widoczne są też Kielce. Z Miedzianki w pogodne dni można również zobaczyć oddalone o prawie 200 kilometrów Tatry.

Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.

Udało mi się tu dotrzeć tuż przed samym zachodem słońca, po całym dniu zwiedzania i mając za sobą dość długą podróż poczułam ulgę. To właśnie na tej górze przekonałam się, że „Świętokrzyskie czaruje„. Śmiało mogę powiedzieć, że to góra kwiatów, w lipcu Miedzianka skąpana jest cała w kwiatach.

Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.

Aby dotrzeć do Góry Miedzianka należy jadąc drogą Kielce – Małogoszcz, kierować się na wysokości Chęcin na prawo w kierunku na Skiby, Gościniec, Polichno, do wsi Miedzianki. Samochód można zostawić na parkingu leśnym tuż za wsią (współrzędne GPS: 50.847988, 20.355246 ). Góra jest idealna również dla dzieci, wejście zajmuje około 20-25 minut.

Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.

Na terenie rezerwatu mieszczą się też dwa nieczynne już kamieniołomy wapienia (Sztolnie Teresa oraz Zofia). Wydobywany tutaj wapień miał ciekawą kolorystykę. Jego biały kolor przełamywany był zielonym malachitem, niebieskim azurytem oraz czerwonym kalcytem.

Góra Miedzianka.
Góra Miedzianka.

Przez rezerwat i wokół niego poprowadzone są żółty szlak turystyczny, ścieżka spacerowa oraz szlaki rowerowe. U podnóża góry od strony wschodniej istnieje Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego.

Góra Miedzianka.

Lubisz to co robię?  Będzie mi niezmiernie miło jeśli wypijemy razem kawę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona